Osoby , które wykonują fizyczną pracę spędzają długie lata na nauce zawodu.

Najprawdopodobniej wielu z was nie raz było zaskoczonych ogromnymi cenami wszelakiego typu przedmiotów czy usług. Trzeba przyznać, że wielu z nas mają one prawo przygnębić. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, z jakiego powodu są one tak drogie. Przecież my nie wymagamy zapłaty 150 pln za 10 minut naszej pracy. Więc za co de facto płacimy fachowcom w momencie gdy ich zatrudniamy? Hydraulik przecież wyłącznie uderza w rury. Może nam się wydawać, że usługi ludzi, którzy pracują w nieco mniej prestiżowych społecznie zawodach, takich jak hydraulika czy mechanika samochodowa, muszą cenić swoje usługi znacząco mniej, niżeli np doktorzy czy adwokaci. W rzeczywistości ich stawki potrafią być faktycznie niemałe. Czasem na ich widok przychodzi nam na myśl, iż wszakże moglibyśmy zrobić to samo, co oni we własnym zakresie.

Jednak pamiętaj, że nie płacisz im tylko za to, że dokręcą śrubkę lub zmienią olej w samochodzie, czy zawory łódź. Ich prawdziwa wartość płynie z ich wiedzy. W końcu Ty sam nie masz pojęcia, w jakim miejscu daną śrubkę trzeba przykręcić. Oni mogą to czuć nawet instynktownie oraz zlikwidować daną usterkę w pięć minut. Czy wiedza naprawdę jest tak cenna? Może Wam się wydawać, że starczy wprowadzić w wyszukiwarkę Google hasło „jak wymienić olej silnikowy”, by wiedzieć na dany temat wszystko, co jest wam niezbędne. Jednak zauważ, iż żeby ogólnie rzecz biorąc wpaść na to, co jest akurat problemem, należy mieć dość dużą wiedzę na dany temat. Przeważnie osoby wykonujące fizyczną pracę spędzają długie lata na nauce zawodu, ucząc się w technikum, a następnie pełniąc staż w warsztacie u eksperta.

Nie da się takiej wiedzy uzyskać przez 20 krótkich minut, przedzierając się przez publikacje na konkretny temat. Nawet jeżeli by się dało, to wciąż brak nam wyczucia a także praktyki, jakie pomogłyby nam naprawić usterkę bez ryzyka uszkodzenia czegoś innego. Czy wszystkich oceniamy dokładnie tak samo? Nikt z nas zazwyczaj nie kwestionuje ceny naprawy awarii w autoryzowanym salonie naprawy lub nawet u producenta. Ze stuprocentową pewnością, cena może nas przytłoczyć a także będziemy mieć pewne opory, nim się na to zdecydujemy, lecz ostatecznie zapłacimy bez szemrania. Podczas gdy mechanik pracujący sobie prywatnie w niedużym warsztacie, który weźmie od nas 5 razy mniej, budzi w nas opory.

Dlaczego te dwie opcje oceniamy zupełnie inaczej, skoro całkiem możliwe, że osoby wykonujące dokładnie tą samą usługę posiadają taką samą wiedzę? Czy chodzi o ich miejsce pracy, wygląd ich warsztatu, a być może fakt, iż praca na swoim podwórku często kojarzy wam się mniej prestiżowo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *