Administracja serwerami powinna gwarantować ciągłą działalność systemów.

W informatyce funkcjonuje pojęcie takie jak hosting VPS. To skrót angielskiego terminu “Virtual Private Server”. Hosting VPS to rozwiązanie pośrednie między hostingiem dedykowanym a hostingiem współdzielonym. Jest przeważnie stosowany przez rozbudowane serwisy i bardzo duże sklepy ecommerce. To zwirtualizowany serwer dedykowany, podzielony przy użyciu wirtualizacji na kilka mniejszych, wirtualnych serwerów.

 

Pod względem bezpieczeństwa Firma IT zapewnia całkowitą separację grup, która gwarantuje całkowicie niezależny dostęp do zasobów sprzętowych. W ramach opieki administracyjnej nad infrastrukturą serwerową klienta, prowadzona jest tzw. administracja serwerami. To działanie ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa a także ciągłości pracy powierzonych serwerów. Administratorzy z dużym doświadczeniem potrafią kierować serwerami w dowolnej lokalizacji na świecie, wskazanej poprzez klienta, również na odległym kontynencie. Administracja serwerami może odbywać się również w sposób zdalny. Zarządzane mogą być też serwery znajdujące się w popularnych chmurach. Administracja serwerami musi zapewnić ciągłą pracę systemów. By ocenić stan bieżącego stanu bezpieczeństwa danego systemu wykonywane są tzw. testy penetracyjne.

 

Polegają one na wykonaniu kontrolowanego ataku na ten system a także zbadaniu stopnia jego odporności na te ataki. Testy penetracyjne odróżniają się od włamania tym, iż atakowana strona wyraża zgodę na tego rodzaju testy. Testy penetracyjne pozwalają na sprawdzenie aktualnego bezpieczeństwa systemu pod względem ewentualnego włamania oraz skuteczności zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *