Sztuka kamieniarska stanowi ważny typ sztuki użytkowej.

Kamieniarstwo to jedna z najstarszych dziedzin rzemieślniczych. Możemy tak powiedzieć, ponieważ wszelkiego rodzaju artefakty wykute w kamieniu są bardzo trwałe i potrafią przeżyć nie tylko swojego twórcę, lecz również całą epokę, jak również całą cywilizację czy kulturę. Kamień to zresztą nie tylko i wyłącznie idealne tworzywo artystyczne. Był on całkiem możliwe, że pierwszym narzędziem, które wyszły spod ręki człowieka – krzemień a także zrobione z niego różne przedmioty stosowane przez nas na co dzień są znajdywane na bardzo wielu wykopaliskach.

 

Kamień jako materiał budowlany ma mnóstwo zalet. Przez wiele wieków razem z cegłą był kluczowym materiałem budulcowym konstrukcji murowanych, wyśmienicie chroniąc przed dużymi zmianami temperatur. Kamień został wyparty później poprzez konstrukcje betonowe na dzień obecny służy cały czas jako materiał budowlany ogrodzeń a także materiał ozdobny. Pomimo postępujących przemian w sztuce budowlanej a także dominacji materiałów sztucznych, działalności związane z kamieniarstwem wciąż nie mogą narzekać na brak zamówień. Elementy wykonane z kamienia są jednak wciąż chętnie zamawiane a także cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wchodzą w skład bardzo wielu prac, rozpoczynając od elementów wykończenia naszego domu, przez elementy ogrodowe po produkowanie nagrobków. W bardzo wielu przypadkach jest tak, iż koncepcja domu zakłada montaż kamiennych detali. Mowa tu głównie o podłogach, ale to mogą być również parapety, okładziny czy wsporniki.

 

Fachowcy dopełniają wtedy pomiarów oraz realizują dane zlecenie. Częstokroć kamienny detal jest wykonywany w pracowni, jednakże zdarzają się sytuacje, gdy skomplikowane drogi transportu realizuje się większość pracy już na miejscu. Innym elementem dziedziny kamieniarstwa jest wytwarzanie wszelkiego rodzaju elementów ozdobnych a także rzeczy o walorach estetycznych. To wymaga, nie jak w produkcji budowlanej, dużych zdolności i wykształcenia artystycznego. Stanowi ona bardzo ważny rodzaj sztuki użytkowej, jaką istnieje możliwość znaleźć w ogrodach a także wnętrzach. Pomniki nagrobne wykonywane są poprzez firmy kamieniarskie na szeroką skalę a także przy zastosowaniu w bardzo wielu przypadkach paru, w niewielkim stopniu odmiennych, podstawowych szablonów.

 

Ten typ działalności jest chyba częstokroć przez nas spotykany i stanowi największy odsetek wszystkich zleceń, jakich podejmują się ci rzemieślnicy. Zapotrzebowanie na takie usługi z pewnością będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, patrząc na trendy demograficzne oraz rosnącą liczbę zgonów. Przy tym również w sytuacji coraz popularniejszego zwyczaju kremacji, wciąż jest związane z tym duże zapotrzebowanie na tablice nagrobne a także kamienne urny. Jest mnóstwo surowców, z jakich można wykonać tradycyjny pomnik na cmentarz. Jeszcze naście lat temu najbardziej popularne były nagrobki odlewane z cementu a także pokruszonego kamienia. Aktualnie przodującym materiałem budowlanym jest na pewno granit, który to cieszy się ostatnio stałą popularnością. Jest nieco tańszy od marmuru a także znacznie łatwiej dostępny, jednocześnie po odpowiednim wypolerowaniu jest niezwykle miły dla oka.

Źródło: zakład kamieniarski Mława

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *